The area's National Merit semifinalists

By |
Local,Cathy Gainor
MARYLAND

Bethesda

Bethesda Chevy Chase H.S.

Derr, Sussanah

Halikias, Dimitrios

Himwich, Elizabeth W.

Leipold, Catherina L.

McConnell, Darcy

Nega, Philip

Popper, Kayla L.

Sax, Alexander E.

Schwartz, Ezra A.

Schwartz, Nathaniel

Sebrechts, Luc C.

Shehata, Laila I.

van Ekdom, Noah S.

Weisman, Theodore J.

Holton-Arms School

Gathright, Jennifer A.

Gordon, Haley M.

Mark, Kathleen C.

Homeschool

Keen, Eric C.

Walter Johnson H.S.

Agha, Omar S.

Chen, Christina G.

Clarke, Caldwell S.

Horowitz, Russell L.

Kim, Nayeon

Liu, Catherine K.

Murnane, Laura C.

Rao, Denali W.

Smith, Natalie D.

Landon School

Chen, Mitchell K.

Harris, Michael G.

Kindfuller, Vincent J.

Stone Ridge School of the Sacred Heart

Master, Elizabeth P.

Walt Whitman H.S.

Bartholomew, Claire K.

Bartlett, Elizabeth N.

Carroll, Lydia M.

Chen, Lucy

Cheng, Kevin

Clarkson, Brian C.

Delacour, Thomas

Franklin, Stephanie G.

Levy, Lauren E.

Milzman, Daniel H.

Payne, Kaitlin C.

Phillips, Alexandra L.

Pollowitz, Ryan S.

Rabner, Nathaniel T.

Rajaram, Amratya A.

Smitham, Basil M.

Steinberg, Jeremy B.

Taswell, Jacob L.

Tyan, Kevin S.

Bowie

Homeschool

Gorman, Monica E.

Burtonsville

Paint Branch H.S.

Willis Benedict

Gaithersburg

Quince Orchard H.S.

Chen, Jane A.

Yang Academy

Yang, Joyce C.

Greenbelt

Eleanor Roosevelt H.S.

Cable, Steven C.

Flynn, Anna C.

Gollin, Maxwell W.

Hamilton, Linus U.

Healey, Patrick R.

Nichols-Russell, Lydia K.

Youhouse-Clark, Amber C.

Hyattsville

De Matha Catholic H.S.

Cain, Claran F.

Russo, Jude D.

Kensington

Albert Einstein H.S.

Lourie, Jacob A.

North Bethesda

Georgetown Preparatory School

Udegbe, Byron K.

Poolesville

Poolesville H.S.

Abutaleb, Nadia O.

Chen, Pei-Nan

Harrison, Eric J.

Harrison, Kevin E.

Kang, Brian S.

Lozier, Catherin

Lu, Gabriel G.

Luo, Beidi

Parker, Melissa H.

Rhode, Cameron A.

Wu, Yuting

Zhu, Jack L.

Potomac

Winston Churchill H.S.

Bontempo, Brian A.

Bourg, Charlotte W.

Chen, Lyon W.

Gritz, Derek L.

Guan, Nancy J.

Hildreth, Christine N.

Lai, Ariel

Li, Raymond Y.

Linn, Anthony K.

Preuss, Joshua D.

Stackhouse, George B.

Yin, Cindy

Zheng, Cindy B.

Heights School

Buono, Michael F.

Rockville

Melvin J. Berman Hebrew Academy

Gross, Gabriel J.

Kardon, Jason T.

Kates, Izzy

Knizhnik, Gedaliah

Kritz, Matthew A.

Porat, Adina A.

Rabinowitz, Jacob L.

Schloss, Jesse A.

Tracy, Aaron L.

Richard Montgomery H.S.

An, Janet

Axley, Elizabeth C.

Barclay, Kari B.

Berman, Aaron B.

DiMambro, Emily J.

Galitsky, Daniel

Gam, Cynthia

Gang, Yumen G.

Gaynor, Brian R.

Hamilton, David C.

Hsieh, Kuangjen

Huang, Paula C.

Itskowitz, Jesse M.

Jakubowski, Cayla M.

Kau, Hau-Jiun

Kim, Janet H.

Kram, Zachary A.

Kwon, Somin

Lawler, Christopher R.

Lazarus, Gabriel J.

Lee, Eunah

Li, Jiaqi

Liu, Claire H.

Lu, Lucia

Nelligan, Jacqueline B.

Park, Esther M.

Prillaman, Ruth t.

Reback, Samantha L.

Roberts, Michael B.

Schank, Nicolas M.

Shi, Adam K.

Tan, Hanson Y.

Wang, Roger R.

Weng, Kathleen

Xie, Alan R.

Xu, Kathleen

Xu, Yingzhe

Ying, Victor A.

Zhao, Andrew

Charles E. Smith Jewish Day School

Benjamin, Jaime M.

Berger, Alexander F.

Kimchi, Ofer

Liss, Daniel N.

Zweben, Noah J.

Thomas Sprigg Wootton H.S.

Bhatnagar, Kavita

Chang, Alicia J.

Dhara, Sanjeev S.

Du, Matthew C.

Ji, Catherine H.

Krishnamurthy, Narain

Ramaswamy, Meghna

Song, Jiyoon

Spontniz, Matthew E.

Wainger, Julia J.

Wong, Christopher

Zhao, Xinyang

Sandy Spring

Sandy Spring Friends School

McAdams, Eric C.

Sherwood H.S.

Frank, Daniel A.

Silver Spring

The Barrie School

Taylor, Clark R.

Montgomery Blair H.S.

Anahtar, Melodi N.

Anderson, Michael

Arbachar, Rebecca

Avakova, Alla

Bal, Rajan

Brimmer, Nicole J.

Brown, Laurel E.

Byun, Hyung M.

Castagna, Richard P.

Chen, Robert

Chen, Sailunsi

Ewel, Adam D.

Gilbert, Andrew B.

Grant, David

Ho, Justin C.

Hsiao, Enoch S.

Hu, Andrew H.

Hu, Emily L.

Hu, Tianyi

Jackson, Zoe M.

Johnson, Elisa M.

Kaufman, David G.

Kaufman, Lori A.

Kaul, Shiv R.

Kehne, Gregory J.

Koehler, Frederic

Lei, Maureen

Leung, Sherman K.

Liou, Austin

Lu, Andew W.

Lu, Nina J.

Machielse, Bartholomeus, J.

Ng, Nathan C.

Offertale, Eszter

Ostriker, Abigail J.

Pai, Victoria

Rubin, Naomi h.

Sheperdson, James

Shi, Mengdi

Sinozich, Sofi

Tien-Street, Brian S.

Wang, Jared A.

Waychoff, Kathryn M.

Weatherwax, Colleen M.

James Hubert Blake H.S.

Livingstone, Colleen F.

Springbrook H.S.

Mair, Nicole A.

Ridgway, Gregory W.

Yeshiva of Greater Washington

Bergman, Eli

DISTRICT OF COLUMBIA

Edmund Burke School

Jacobson, Adam

Field School

Allen, Daniel P.

Georgetown Day School

Baer, Adam J.

Cahn, Jordan F.

Cowan, Jared L.

Eppler, Alex J.

Forde, Bejamin L.

Frank, Adam M.

Gunby, Benjamin P.

Kelin, Alison H.

Messina, Marisa g.

Prosky, Daniel

Roberts, Molly L.

Scharff, Rachel M.

Sharpe, Gregory

Wellstein, Oliver T.

West, Alexander L.

Georgetown Visitation Preparatory School

Mahaffey, Juliette E.

Veillette, Emily G.

Gonzaga College H.S.

Bates, Philip C.

Guleria, Shan M.

Ledecky, Michael D.

Lee, George O.

Michael, James P.

Thompson, Nathan L.

Market School

Kaufman, David A.

Mendelson, Olivia L.

Strauss, Martin A.

National Cathedral School

Gigot, Carolyn M.

Layne, Jonece M.

Loughlin, Nora E.

Maddrey, Julia M.

Sadeghi, Parisa

School Without Walls

Simon, Ruby L.

Sidwell Friends School

Anderson, Eric C.

Kelsall, Colin C.

Kim, Matthew D.

Piesniak, Daniel H.

Shi, Starlin Y.

Srinivasa, Vidya L.

Verghese, John J.

Wattanodom, Cara

St. Albans School

Balaban, Hank

Barker, Taylor J.

Bodine, Steven P.

Gladstone, Nicholas H.

Hopson, Thomas M.

Jalota, Alexander

Kellogg, Martin J.

Medish, Vadim A.

Moynihan, Daniel T.

Togias, Iason G.

Ward, Jonathan A.

St. Anslem's Abbey School

Houghton, Andrew K.

Magee, Daniel P.

Mehigan, Aidan T.

Wasserman, Jacob L.

Woodrow Wilson H.S.

Banks, Paul M.

VIRGINIA

Alexandria

Thomas A. Edison H.S.

Alicea, Elena I.

Belayneh, Meron W.

Hayfield Secondary School

McCann, Christopher J.

Reardon, Ian J.

Bishop Ireton H.S.

Barber, Helena F.

Ramey, Jacob M.

Thomas Jefferson H.S. For Science and Technology

Ahnn, Peter

Anderson, Reece P.

Anderson, Skyler

Are, Sakethnath

Ayres, Catherine W.

Baddula, Jawahar

Bakke, Leif

Bao, Weina

Baron, Matthew D.

Bathey, Divyalakshmi G.

Bradbury, James

Brinton, Connor I.

Bujor, Matthew

Burkle, Meredith N.

Cai, Edward

Campion, Robert B.

Carolus-Hager, Amelia L.

Cauligi, Abhishek S.

Chen, Alex X.

Cho, Yong Min

Chuang, Rachel

Clark, Megan

Corcoran, Callan C.

Dai, Yang

Dilworth, Mark K.

Doebrich, Adrienne L.

Dunn, Austin F.

Egan, Claire G.

Eklund, Timothy R.

Ellor, Elizabeth R.

Ferrell, Matthew M.

Fitzpatrick, Erika K.

Gessler, Luke D.

Girvin, Samuel F.

Goldstein, Rachel S.

Gunawardhana, Dasith A.

Hahn, Stewart C.

Hann, Connor T.

Hansen, Gina L.

Harmon, Emily A.

Hastings, Helen B.

Hicks, Anna L.

Hu, Mingmin

Hylton, Lydia

Hyndman, Rebecca L.

Idrees, Rabia

Ijaz, Aleena

Ivener, Allison D.

Jacobson, Daniel M.

Jang, Seiyoung

Jang, Yon K.

Ji, Emily J.

Johnson, Elizabeth

Kamath, Tushar V.

Kang, Daniel L.

Kaushik, Sheila P.

Kim, Andrew S.

Kim, Soo Jin.

King, Alice V.

Kramer, Kyle A.

Krishnan, Priya

Kumar, Rachel P.

Ladner, Ian M.

Lee, Elaine T.

Lee, Mitchell M.

Li, Cynthia

Li, Jerry

Li, Rasia C.

Liang, George M.

Liang, Guangmei

Lim, Jongyeop

Lin, Zeming

Liu, Eileen

Luo, Samuel R.

Lykins, Jonathan D.

Majumdar, Usnish B.

Mattay, Govind S.

Miadzvedskaya, Lizaveta S.

Miroff, Maxim A.

Mishra, Ananya

Na, Junsun

Nangarlia, Aakansha

Neuberger, Austin J.

Nguyen, Aimi O.

Nguyen, Ellen

Nguyen, Jacqueline T.

Nicoll, Samuel K.

Nugent, Owen T.

Park, Alexander

Poduval, Sruthi S.

Ponukumati, Aravind

Poussard, Michael R.

Prasannappa, Rithvik

Qian, Marvin B.

Rachal, Sarah S.

Rahman, Rafa

Rainey, Kelsey d.

Raparla, Pranava K.

Reffett, Taylor R.

Reischer, Peter W.

Renner, John M.

Rom, Christopher L.

Rosenblum, Benjamin D.

Sanders, Katherine G.

Saraf, Sonica

Schmidt, Graham P.

Seok, Wooram

Shao, Peter D.

Shao, Victor

Shi, Allen N.

Shi, Yueyi

Shields, Jake

Shrivastava, Srishti

Silverman, Benjamin L.

Sindhwani, Alisha

Singh, Sameer K.

Skeen, Nicholas K.

Sohn, Seungin

Sridharma, Sugapnya

Srinivasan, Arjun

Srivastava, Mihir

Storeride, Heather C.

Sun, Mary D.

Taneja, Anjali

Thillairajah, Nathan K.

Tobin, Eric W.

Torczon, Benjamin

Town, Benjamin

Van Rafelgehm, Stefanie

von Spakovsky, Elisabeth C.

Wan, He

Wang, Esther

Wattendork, Michael J.

Williams, Zachary

Wolfteich, Paul J.

Wu, Eunice

Wyman, David M.

Yan, Ryan C.

Yang, Alexander

Yu, Glenna R.

Yu, Katherine M.

Yu, Patrick

Yuan, Stephen

Zhang, Kerry

Zhang, Yuqing

Zhang, Zhereng

Zhou, Stacey L.

Xou, Xintian

T.C. Williams H.S.

Alcala, Paloma M.

Aplin, Kathryn G.

Dewhurst, Andrew K.

Espinoza, Phillip

Powers, Joseph H.

Arlington

Washington-Lee H.S.

Ferrell, Jesse F.

Goler, Aaron W.

Lemek, Gregory

Nichols, Petra C.

Rhaman, Robi A.

Yorktown H.S.

Barsky, Benjamin E.

deLacy, Eamonn J.

Hage, Ian

Opp, Ramsey A.

Romanek, Quinn P.

Ashburn

Briar Woods H.S.

Smith, Kellie A.

Broad Run H.S.

Xiao, Katharine J.

Stone Bridge H.S.

Mohamed, Sarah M.

Shultz, Roger T.

Zeng, Michelle

Burke

Homeschool

Noble, Benjamin T.

Lake Braddock Secondary School

Edwards, Kristin M.

Kim, David J.

Lee, Serene

Porzio, Megan A.

Schell, Emily P.

Chantilly

Chantilly H.S.

Estrada, Suzanne C.

Mason, Robert B.

Clifton

Centreville H.S.

Collins, Keegan K.

Forte, Alaina C.

Lee, Maria

Tait, Chantelle A/

Dumfries

Pope John Paul The Great Catholic H.S.

King, Natasha T.

Taitt, Courtney S.

Fairfax

Fairfax H.S.

Berman, Indiana J.

Mazmudur, Aditya S.

Smith, Alexander E.

Homeschool

Greer, Maximillian T.

Paul VI Catholic H.S.

Durrwachter, Rachel F.

Hartzell, Tim J.

James W. Robinson Secondary School

Banks, Nathaniel T.

Gaulke, Kyle M.

Plunkett, Cameron

Rajamarthandan, Sivasanskari

Schumpp, Collin C.

Trinity Christian School

Baumgaurtner, Brent

Robohn, Benjamin F.

W.T. Woodson H.S.

Kang, Steven Y.

LaMotta, Raymond A.

Lieb, Mary

Love, Madeline

Luo, Lawrence Y.

Smith, Elon

Zhu, Zhaozhong

Falls Church

Homeschool

Rivera, Cornello

George C. Marshall H.S.

Culbertson, Elizabeth A.

Gracia, Jonathan

Potter, Brian J.

George Mason H.S.

Irvine, Matthew J.

Irvine, Michael J.

Lailari, Zeev M.

Richards, Marshall F.

Terman, Mikhail K.

Trinity School at Meadow View

Kress, Andrew E.

Herndon

Herndon H.S.

Hardesty-Dyck, William M.

Lu, Jeffrey L.

Mills, Emilie L.

Nixon, Timothy W.

Wingrove, Sara C.

Zhang, Ace

Manassas

Osbourne Park H.S.

Brown, Alyssa A.

Kent, Emmily S.

Lutz, Anthony E.

Rimkus, Daniel A.

Seton School

Marchesseault, Collette A.

Rangel, Michael R.

McLean

Langley H.S.

Brady, Allison S.

Eskandarian, Saba

Fang, Jimmy J.

Fox-Canning, Jamison G.

Howe, Nathaniel C.

Kriz, Dylan J.

Pan, Debbie R.

Shabshab, Spencer C.

Shuler, Holliday L.

Stewart, Andrew J.

McLean H.S.

Abrefah, Nana-Kwabena A.

Lee, Daniel J.

Leimkuhler, Eric R.

McGrady, Elizabeth

Nam, Justin

Tong, Brian

Nokesville

Brentsville District H.S.

Porter, Hanna K.

Oakton

Flint Hill School

Chanfreau, Natalie

Reston

South Lakes H.S.

Bhagwat, Manavi

South Riding

Freedom H.S.

Wang, Danny

Whalen, Matthew

Springfield

West Springfield H.S.

Steffensen, Gregory M.

Vienna

James Madison H.S.

Ammer, Bria N.

Brents, Lindsay M.

Brown, William N.

Hild, Harold

Hornbeck, Kailyn, E.

Jamison, Bridget L.

Jeong, Ye Eun

Joost, Lindsey M.

Lindenfelser, Andre S.

Psarakis, Paul P.

Simon, Jackson T.

Oakton H.S.

Lee, Tony S.

Lindsay, Camerson H.

Sturm, Zachary J.

Tate, Gabrielle R.

View article comments Leave a comment
Author:

Cathy Gainor

Deputy News Editor
The Washington Examiner